Arhibīskaps Stankevičs Sinodē aizstāv Baznīcas mācību

Galvenajā Latvijas katoļu vietnē katolis.lv ir parādījusies norāde uz Vatikāna radio informāciju par V. E. Rīgas arhibīskapa-metropolīta Z. Stankevča uzstāšanos Bīskapu sinodē. Diemžēl šī svarīgā informācija nemaz nav izcelta. Atļaušos to atkārtot (treknraksts ir mans – A.M.)

„Atļaut saņemt Komūniju šķirtajiem, kuri dzīvo jaunās attiecībās, būtu netaisnīgi pret tiem pāriem, kuri cīnās par savas laulības saglabāšanu un kuri ar lielu piepūli cenšas būt uzticīgi. Neviens no mums nenosoda žēlsirdību pret šķirtajiem, kuri izveidojuši jaunas attiecības, vai pret homoseksuālistiem. Tomēr žēlsirdības aspektu nevar piepildīt ar saturu, kas ir atrauts no patiesības un taisnīguma, no Baznīcas dzīvās Tradīcijas,” piektdien, 16. oktobrī, Sinodes aulā sacīja Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Viņš atgādināja, ka mazais katehisms, no kura Latvijā mācās bērni, saka, ka, lai saņemtu piedošanu, ir vajadzīga grēku nožēla un apņemšanās vairs negrēkot.

„Uzkatu, ka argumentiem par atļauju šīm personām pieņemt Komūniju ir socioloģisks, psiholoģiski emociāls, nevis teoloģisks raksturs. Baznīcas dzirnavu rats griežas lēnām, bet parasti beigās sanāk labi milti. Mūsu uzdevums ir nest gaismu Dieva tautai, īpaši ģimenēm. Būtu ļoti labi, ja mēs spētu atrisināt šo jautājumu vienbalsīgi. Tomēr nevaram neko uzspiest,” sacīja arhibīskaps Stankevičs.

Viņš atzina, ka kristīgie laji ir nobažījušies. „Runāju Latvijas Bīskapu konferences vārdā. Tā ir pret atļauju škirtajiem, kuri izveidojuši jaunas attiecības, kā arī viena dzimuna savienībā dzīvojošām personām pieņemt Komūniju. Svētais tēvs ir veicis lielu soli pretī katoļticīgajām personām, kuras šķīrušās un dzīvo jaunās attiecībās, atļaujot paātrināt laulības spēkā neesamības procesa gaitu, tādā veidā taisnības mūrī atverot žēlsirdības durvis. Iesaku šeit apstāties un pārdomāt,” sacīja arhibīskaps Stankevičs.

„Mūsu galvenais uzdevums ir atraktīvā veidā parādīt aicinājuma uz laulību skaistumu un stiprināt ģimenes, kuras cīnās par laulības uzticības saglabāšanu,” uzrunājot sinodes tēvus, atgādināja Rīgas arhibīskaps.

Bīskapu sinode par ģimenes aicinājumu un misiju Baznīcā un mūsdienu sabiedrībā strauji tuvojas noslēgumam. Par konkrētiem lēmumiem vēl ir pāragri runāt. Intervijā Vatikāna Radio Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs pauda cerību, ka ģimenes, kuras cīnās par to, lai saglabātu uzticību saviem solījumiem ejot cauri grūtībām, saņems iedrošinājumu, ka tās ir uz pareizā ceļa, ka tām tiks pateikts paldies.

Vatikāna radio

Aicinu turpat noklausīties nelielu interviju ar arhibīskapu (norāde raksta beigās, ap 6 minūtēm). Z. Stankevičs atzīst, cik svarīga bija cilvēku lūgšanas par Sinodi: pirms gada daži  bija pārsteigti, bet daži vienkārši nesaprata, cik bīstamas ir jaunās tendences, bet tagad daudzi bīskapi ir labi sagatavojušies šim izaicinājumam  viņu pozīcija ir nobriedusi. Interesanti, ka arhibīskaps piemin satraukumu arī Latvijā, kaut gan latviski oficiālos Baznīcas medijos par to gandrīz netika rakstīts. Jautāts par geju lobija spiedienu uz dažiem bīskapiem, mūsu virsgans piekrita, ka šis jautājums nav apspriežams ģimenes kontekstā.

Otrs Latvijas katoļu portāls katedrale.lv citē arhibīskapu Stankeviču (atkal ar norādi u Vatikāna radio):

“Ģimenes Latvijā no sinodes gaida iedrošinājumu un apstiprinājumu tai ticībai, kuru tās ir praktizējušas no sākuma. Sinodē mēs patiešām domājam par to un dalāmies pieredzē. Es ceru, ka sinodes gala dokuments nesīs cerības vēsti ģimenēm Latvijā un visā pasaulē. Pāvests uzsver žēlsirdības nozīmi. Un mēs sinodē vienprātīgi esam par to, ka Baznīcai ir jānes cilvēkiem žēlsirdība, bet ir svarīgi apzināties to, ka žēlastība nav atraujama no patiesības un tāds risks pastāv. Tad žēlsirdība pārvēršas par tādu izdabāšanu cilvēku vājībām.”

Sirsnīgi pateicamies arhibīskapam par stingru pozīciju! Pēc nedēļas Sinodi beigsies, tad mēģināsim izdarīt kādu kopsavilkumu pēc daudzām publikācijām Internetā. Būs jāuzraksta arī laulību “anulēšanas” reformu, ko Z. Stankevičs nosauca par žēlsirdības durvju atvēršanu taisnības mūrī . Daži uztraucas, ka atsevišķas diecēzēs un valstīs no durvju atvēršanas var sabrukt arī sienas…

Antons Mežeckis

Šis ieraksts tika publicēts Baznīca Latvijā, Laulība, Nešķiramība, Sakramenti. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s