Arhibīskaps Stankevičs stāsta par Bīskapu sinodi

V.E. Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs intervijā katolis.lv par Sinodi stāstā:

Viena daļa no bīskapiem, kardināliem saka: „Pasaule mainās, un Baznīcai arī jāmainās līdzi. Ja nemainīsimies līdzi, tad mēs katrs aiziesim savā virzienā.” Tik tālu var piekrist. Taču jautājums, ko nozīmē Baznīcai mainīties. Ja tas nozīmē pieņemt pasaules diktētos noteikumus, tad tas ir nepieņemami. Ja tas nozīmē, ka mums savs vēstījums jāietver tādā formā un vārdos, kas ir saprotami mūsdienu cilvēkam, sabiedrībai, tad pilnīgi piekrītu.

Patiesībā viss sinodes nervs koncentrējās šajā punktā. Tur noritēja tā cīņa. Tur nebija naida, nebija redzamas spriedzes, jo pretējo viedokļu pārstāvji starpbrīdī draudzīgi sarunājās, atmosfēra bija draudzīga, tomēr vektori bija stipri atšķirīgi. Es pārstāvēju to spārnu, kas cīnījās par to, lai pasaules diktētie noteikumi netiktu pieņemti. Lielajā aulā runāju trīs reizes, paužot savu viedokli, un nebiju vienīgais, kurš kuģi mēģināja griezt šajā virzienā. Piedāvātais sākuma dokuments dažos punktos bija ar stipru noslieci pieņemt pasaules diktētos noteikumus, konkrēti, lai tiem, kuri ir šķīrušies un stājušies jaunā civillaulībā vai homoseksuāliem pāriem, kas dzīvo kopā, būtu tiesības iet pie dievgalda. Es tam pretojos ar visiem spēkiem. Teicu, ka neesmu privātpersona, bet pārstāvu Latvijas Bīskapu konferenci, un mēs esam vienprātīgi šai jomā. Mēs uzskatām to par nepieļaujamu un lūdzam, lai mūs respektē. Es uzskatu, ka pārlieka sakoncentrēšanās uz šiem diviem jautājumiem ir neproduktīva un novērš uzmanību no tā, kas ir galvenie jautājumi.

Noteikti  iesakām iepazīties ar pilnu intervijas tekstu. Diemžēl intervijā katolis.lv nav iekļauta informācija par Sinodes rezultātu, par ko arhibīskaps daudz skaidrāk izteicās intervijā Vatikāna Radio poļu valodā. Tajā arhibīskaps stāsta, ka galvenais Sinodes strīds (par šķirto un civillaulībās stājušos pielaišanu pie Komūnijas) ir beidzies ar kompromisu: dokuments gan apstiprināja  līdzšinējo Baznīcas mācību, gan pateica par diecēžu bīskapu un biktstēvu kompetences paplašināšanu

Abp Stankiewicz: w sprawie rozwodników mamy kompromis

Kompromisem zakończył się główny spór kończącego się synodu biskupów – uważa abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi. W sprawie komunii dla rozwodników żyjących w nowym związku dokument potwierdza, że nadal obowiązuje dotychczasowe nauczanie Kościoła, ale z drugiej strony opowiedziano się za rozszerzeniem kompetencji biskupów diecezjalnych i spowiedników – przyznaje łotewski arcybiskup.

Paldies mūsu arhibīskapam par cīņu! Tuvākajā laikā šajā blogā plānojam uzrakstīt plašāku rakstu par Sinodi.

Šis ieraksts tika publicēts Baznīca, Baznīca Latvijā, Laulība, Sakramenti. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s