Latīņu valoda ap mums (2): Dvēseļu diena

Pirms vairākiem gadiem, proti 2009. gada novembra sākumā Rīgas ielās parādījās padrūmas koncertafišas, kurās uzmanību piesaistīja vārds PLACEBO.

placebo02 placebo01m

Arī 2015. gada vasarā Rīgas ielās ieraudzījām šo vārdu.

placebo-a

Bet toreiz – drēgnajās novembra dienās afiša pievērsa uzmanību Baznīcas liturģiskā gada notikumiem. Kā zināms, 2. novembris ir Dvēseļu diena, kad tiek aizlūgts par dvēselēm Šķīstītavā. Jau tās priekšvakarā baznīcās tradicionāli tika dziedāts Mirušo Oficijs (Officium Defunctorum) vai vismaz tā sākumdaļa – Vesperes par mirušajiem. Rīgā to vismaz vēl praktizē Sv. Franciska baznīcā.

Lūk, šī dievkalpojuma pirmā antifona! Un ar kādu vārdu tā sākas?

antiphona_placebo_domino_1

Teksts atrodams 114. Psalmā (Vulgātas versijā) un nozīmē: “Es būšu patīkams Kungam dzīvo zemē”. Latviski šai rindai zināms arī tulkojums: “Es staigāšu Kunga priekšā dzīvo zemē”.

Pēc vārdnīcas latīņu vārds “placebo” tiešām nozīmē “patikšu (kādam), būšu patīkams”. Kāpēc tomēr Bībelē latviešu un citās valodās redzam vārdu “staigāt”, varam izlasīt rakstiņā “Biblical origins of placebo“, kas atrodams Journal of the Royal Society of Medicine 2000. g. aprīļa numurā.

Nav arī brīnums, ka par to raksta nevis teoloģijas, bet medicīnas žurnālā. Medicīnā placebo apzīmē vielu vai ārstniecisku procedūru, kurām objektīvi nevarētu būt dziedinošas iedarbības uz pacientu, taču reizēm šādu iedarbību izjūt pacients vai pat to novēro citi (t. s. placebo efekts). Tātad pacientam iedarbība ‘patīk’, taču veselāks viņš visdrīzāk nav kļuvis.

Beigās jāpiebilst, ka vārds PLACEBO koncertafišā ir nosaukums kādai angļu alternatīvā roka grupai. Dieva apredzība arī ar afišas starpniecību var mums atgādināt gan par pienākumu veikt žēlsirdības darbu (lūgties par dvēselēm Šķīstītavā), gan par nepieciešamību pašiem būt patīkamiem Kunga priekšā.

Šis ieraksts tika publicēts Latīņu valoda, Liturģiskais_gads. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

2 Responses to Latīņu valoda ap mums (2): Dvēseļu diena

  1. Atbalsojums: Latīņu valoda ap mums (5): Turības darbi | Una Voce Latvija

  2. Atbalsojums: Latīņu valoda ap mums (4): (Lux et) Origo | Una Voce Latvija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s