Tradicionālā Sv. Mise un gregoriskie dziedājumi Rīgas centrā

benedicamus_ferSlavēsim Kungu – pateicība Dievam! Tieši šādā noskaņā varam atcerēties, ka pašā Lielā Gavēņa vidū, šā gada 4. un 5. martā Rīgā Sv. Marijas Magdalēnas draudzes paspārnē notika Gregorisko dziedājumu kursi-meistarklase, par ko šajā vietnē jau bija iepriekšēja informācija. Pasākumu rīkoja Schola Sancti Meinardi – 2009. gadā dibinātais un pašlaik Latvijā vienīgais katoļu muzikālais kolektīvs, kas īpaši specializējies gregorisko dziedājumu – gan Sv. Mises, gan Kanonisko stundu – izpildīšanā katoļu dievkalpojuma ietvaros. Kursus vadīt bija uzaicināti Latvijas gregorikas entuziastiem jau pazīstamā Adrija Čepaite un viņas laulātais draugs Mindaugs Kubiļus. Tā kā kursi ilga tikai nepilnas divas dienas, programmas apjoms bija ļoti ierobežots, taču pietiekami koncentrēts, lai dalībnieki varētu gūt ieskatu dažādos dziedājumu veidos (Kanonisko stundu psalmi, antifonas, himnas, Sv. Mises mainīgās un nemainīgās daļas) un dažādos nošu pierakstos – Vatikāna izdevumos izmantotajā t.s. kvadrātiskajā nošu pierakstā, tā vēlākajos papildinājumos (neogrāfijā), kā arī 10.–11. gs. rokrakstos izmantotajās zīmēs (neumās).

Iemācītais tika tūlīt pat likts lietā Dieva slavēšanā, baznīcā nodziedot dažas no Kanoniskajām stundām, bet visa pasākuma kulminācija bija Svētā Mise Sāpju Dievmātes baznīcā, ko pr. Aļonids Budrjus no Šauļu diecēzes celebrēja Romas rita tradicionālajā formā, tādējādi dalībniekiem un pārējiem klātesošajiem bija iespēja dziedāt un dzirdēt gregoriskos dziedājumus to dabiskajā liturģiskajā vidē, kurā tie ir radušies un attīstījušies (sk. fotoattēlus raksta beigās).

Ikvienam dievkalpojuma dalībniekam – arī koristam – piedalīšanās tajā ir gan iekšēja lūgšana, gan klausīšanās un tikai tad – piedalīšanās ar savu balsi. Dziedātā Sv. Misē, atbilstoši hierarhiskajai kārtībai, galvenais dziedātājs ir priesteris. Pr. A. Budrjus, kurš pēdējos gados (tāpat kā vēl daži Lietuvas priesteri) regulāri svin tradicionālo Sv. Misi, liturģiskajā grāmatās dotajās melodijās izdziedāja visas dziedāšanai paredzētās priesteriskās lūgšanas, kā arī evaņģēliju, un arī ļoti garo pirmo lasījumu ar stāstu par Zuzannu (no pravieša Daniēla grāmatas).

Rīkotāji – Schola Sancti Meinardi – izsaka sirsnību pateicību prāvestiem Andrim Kravalim un Mārim Zviedrim  par vispusīgu atbalstu un atļauju pasākuma norisei savās draudzēs, Anitai un Mārim par sarūpēto cienastu, kā arī Latvijas Romas Katoļu Baznīcas informācijas centram un Rīgas Augstākajam reliģijas zinātņu institūtam par informatīvo atbalstu.

 

Šis ieraksts tika publicēts Baznīca Latvijā, Baznīcas mūzika, Gregoriskie dziedājumi. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s