Atskats uz 2015. gadu: “Una Voce Latvija” gada laikā

Adventa ceturtajā svētdienā notika “Una Voce Latvija” (UVL) kopsapulce. Vienai no jaunākajām Starptautiskās Federācijas Una Voce (FIUV) nacionālajām asociācijām aizvadītais gads saistās galvenokārt ar aktivitāti izglītības un pašizglītības laukā, proti – tika uzsākta interneta vietnes darbība. Tās galvenais uzdevums būtu iepazīstināt Latvijas katoļus ar tradicionālā Romas rita bagātībām tā teoloģijas, tekstu, dziedājumu, ceremoniju un garīguma aspektos, kā arī Federācijas darbību pasaulē, tāpat pievērst uzmanību Latvijas un Eiropas valstu un kultūru kristīgajām un katoliskajām saknēm. Tā kā pie vietnes izveides pagaidām strādā tikai divi cilvēki, produktivitāte oriģinālrakstu vai tulkojumu ziņā nav visai liela, tāpēc tiek aicināti brīvprātīgie – autori un tulkotāji.

Pie UVL darbības rezultātiem varētu pieskaitīt arī svarīgāko Svētā Krēsla dokumentu, kuri saistīti ar Romas rita tradicionālo formu, tulkojumu latviešu valodā. Tā ir pāvesta Benedikta XVI apustuliskā vēstule “Summorum Pontificum cura” un Ticības mācības kongregācijas instrukcija “Universae Ecclesiae”, kas abas pieejamas mūsu vietnē. Par to, ka šis darbs beidzot paveikts, lielā mērā jāpateicas UVL atbalstītājai no Austrālijas Marijai Svilāns. Lai arī dokumenti nav ļoti gari, darbu apgrūtināja tas, ka latviešu valodā nav vēl īsti labi izkopta kanonisko tiesību terminoloģija (piem., 1983. gada Codex iuris canonici vēl nav latviskots), tā ka tulkiem bija mazliet jānodarbojas arī ar terminradi. Cerams, ka tās rezultāti noderēs arī citiem tulkošanas darbiem.

UVL biedri apzinās arī, ka, psalma vārdiem sakot, “ja Kungs namu neuzceļ, velti pūlas tā celtnieki” (Ps. 126). Tāpēc organizācijas nodomā Ogres prāvests K. Bojārs 3. jūlijā, Sv. Ireneja, bīskapa un mocekļa svētkos noturēja Sv. Misi tradicionālajā formā (bet protams!), – dziedātu, ar ansambļa Schola Sancti Meinardi piedalīšanos. Nevarēja nenovērtēt “pirmsreformas” semināra izglītību liturģiskās dziedāšanas jomā: prāvests korekti izpildīja visus celebrantam piekritīgos dziedājumus. Tagadējai Rīgas semināra vadībai ir kurp tiekties. Zemāk – daži foto no Sv. Mises Ogrē un tikšanās ar prāvestu (uzklikšķiniet uz attēla, lai palielinātu).

Jāpiebilst, ka Ogres draudze pagaidām ir vienīgā vieta, kur kaut daļēji tiek īstenots “Summorum pontificum” teritoriālas draudzes ietvaros. Lai gan tā nav vienīgā vieta, kur Latvijā vispār notiek tradicionālā Romas rita dievkalpojumi, tomēr vienīgā, kur tie, pēc draudzes ticīgo grupas lūguma, notiek jau septīto gadu pēc kārtas reizi nedēļā. Tiesa – darbdienā. Par Ogres draudzes lomu gan Schola Sancti Meinardi, gan UVL tapšanā, gan “tradicionālo” lietu attīstībā arī ārpus Latvijas būtu jāpublicē atsevišķs stāsts, kas arī, Deo volente, tiks darīts.

Arī Adventa pilnsapulcē neiztika bez kopīgas lūgšanas. Kā jau šeit ziņots, FIUV Ģenerālajā Asamblejā Romā delegāti atbildīgā kūrijas prelāta “tradicionālajās lietās” arhibīskapa Gvido Poco vadībā veltīja Federāciju Dievmātei viņas Bezvainīgās Ieņemšanas noslēpuma zīmē un aicināja visas nacionālās asociācijas savās mājās darīt to pašu. Tā arī UVL kopsapulces dalībnieki Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles Dievmātes altāra priekšā ar šo lūgšanu vērsās pie Bezvainīgi Ieņemtās, nododot sevi viņas aizbildniecībā. Lūgšanas latīņu teksts un tulkojums latviski lasāms šeit.

Māras zemes Karaliene, lūdz Dievu par mums!

Šis ieraksts tika publicēts Una voce. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Atskats uz 2015. gadu: “Una Voce Latvija” gada laikā

  1. Antons Mežeckis saka:

    1. Vispirms pateicos visiem UVL biedriem par darbu un novēlu laimīgu, Dieva žēlastībām bagātu Jauno gadu!
    2. Kā otrais bloga autors, arī sirsnīgi aicinu piebiedroties jaunus autorus: man ir daudz citu pienākumu, tuvākā laika nesanāks daudz rakstīt.
    3. Atšifrējums vārdiem “nav vienīgā vieta, kur Latvijā vispār notiek tradicionālā Romas rita dievkalpojumi” laikam būtu tāds: vēl Rīga pastāv Svētā Pija X brālības priesteru apkalpotā kapela, kur dievkalpojumi nenotiek visās svētdienās un svētkos, bet kanoniskais statuss… kaut Dievs paātrinātu pilnīgu brālībastregularizāciju (vairāk lasiet šeit: https://unavoce.lv/2015/12/08/jubilejas-gada-sveta-pija-x-bralibas-priesteri-piedos-grekus-derigi-un-atlauti/ )

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s