Tradicionālā svētdienas Sv. Mise Ogrē 2021. g. 25. aprīlī

Ambrodžo da Fosano, saukts Bergoņone, (ap 1453.–1523.) Kristus augšāmcēlies no kapa (ap. 1490. g.)

Trešajā svētdienā pēc Lieldienām, 25. aprīlī, plkst. 12.00, Ogres Sv. Meinarda baznīcā notiks svētdienas Sv. Mise tradicionālajā Romas ritā. Pēc iepriekšējās – “Labā Gana” – svētdienas, atlikušie Lieldienu laika Mises formulāru evaņģēliju lasījumi līdz pat Vasarsvētkiem (t. i., 3.–6. svētdienas pēc Lieldienām, kā arī Debesskāpšanas un Vasarsvētku vigilijas) ņemti no Jēzus atvadu uzrunas saviem mācekļiem tūlīt pēc Pēdējām Vakariņām, kā to lasām Sv. Jāņa evaņģēlija 14.–17. nodaļās.

Šīs svētdienas eveņģēlija perikopi (Jņ. 16:16–22: “Vēl neilgi, un jūs mani vairs neredzēsiet; un atkal neilgu brīdi, un jūs mani redzēsiet, jo es eju pie Tēva. …”)  Sv. Augustīns komentē šādi: “Neilgi – tas viss ir laiks, kamēr vēl pastāv šī pasaule. Kā šis pats evaņģēlists raksta savā vēstulē: “Bērniņi, ir pēdējā stunda!” (1 Jņ. 2:18). Tāpēc arī piebilst: “Jo es eju pie Tēva”, kas tad attiecas uz pirmo frāzi: “Vēl neilgi, un jūs mani vairs neredzēsiet”, bet nevis uz nākamo, kur Viņš saka: “un atkal – neilgu brīdi, un jūs mani redzēsiet.” Tāpēc, ka Viņš aiziet pie Tēva, – tāpēc tie Viņu vairs neredzēs. Tātad – nevis tāpēc, ka Viņam jāmirst un tie Viņu neredzēs līdz Augšāmcelšanās brīdim, bet gan tāpēc, ka Viņš aizies pie Tēva pēc tam, kad būs augšāmcēlies un, ar tiem četrdesmit dienas kopā pavadījis, uzkāps debesīs.”

Šogad 3. svētdiena pēc Lieldienām sakrīt ar Sv. evaņģēlista Marka svētkiem, kas Romas tradīcijā ir arī Lielo litāniju diena, kurā paredzēts iet procesijā lūdzoties Visu svēto litāniju un citas lūgšanas visās ticīgo vajadzībās, apelējot pie Dieva žēlsirdības. Par Mazajām litānijām šajā vietnē jau bija rakstīts iepriekš, un turpat atrodami arī Visu svēto litānijas un pārējo procesijas lūgšanu teksti latīņu un latviešu valodā. Lielo litāniju dienā lūgšanas ir tās pašas, tikai paraža cēlusies Romā, kur tā aizstāja pagāniskos seno romiešu svētkus Robigalia, kas mēdza notikt 25. aprīlī. Īpaši ievērojama Lielo litāniju diena bija 590. gadā, kad Romā plosījās mēris un pāvests Gregors Lielais lika tāpēc rīkot procesiju vienlaikus dažādām ticīgo šķirām no septiņām Romas baznīcām uz Vatikāna baziliku.

Šoreiz Ogrē procesija nenotiks, taču Visu svēto litāniju, kam arī piekārtotas daļējas atlaidas, var katrs lūgties individuāli.

 

Šis ieraksts tika publicēts Baznīca Latvijā, Lieldienas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s